plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶

گران‌فروشی با برچسب زیر قیمت/اتفاق عجیب در بازار مسکن!

قیمت آپارتمان ۹۶ متری که بیش از دو دهه از عمربنا آن می‌گذرد، در محدوده سهروردی تهران توسط فروشنده‌ای هفت میلیارد و ۲۷۵ میلیون تعیین‌‌شده است؛ یعنی متری ۷۵ میلیون و ۷۸۱ هزار تومان. متوسط قیمت مسکن در این بخش از شهر به متری ۷۲ میلیون نمی‌رسد، اما فروشنده اعتقاد دارد رقم پیشنهادی را زیر قیمت منطقه تعیین کرده
گران‌فروشی با برچسب زیر قیمت/اتفاق عجیب در بازار مسکن!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر گمرک، بازار مسکن به‌شکل سنتی در ماه‌های پایانی سال سروشکل متفاوتی نسبت به سایر مقاطع پیدا می‌کند. معمولا در این فصل بخش قابل توجهی از خریدارانی که وارد بازار می‌شوند، اصطلاحا جزو متقاضیان واقعی به‌حساب می‌آیند و از ترس و لزر تورم احتمالی در ماه‌های آتی، قبل از عید به فکر خرید خانه می‌افتند. دقیقا مشابه این وضعیت برای صاحبخانه‌ها و فروشنده‌ها وجود دارد و آن‌ها هم به‌خاطر تق‌ولق بودن بازار در ماه‌های ابتدایی سال بعد، قبل از شب عید دنبال مشتری می‌گردند. این وسط بخشی از فروشنده‌ها از فرصت استفاده می‌کنند و با حربه‌هایی مثل مطرح کردن عبارت زیر قیمت، دنبال صید ماهی از آب گل‌آلود هستند.
قیمت آپارتمان ۹۶ متری توسط فروشنده‌ای در محدوده سهروردی که بخشی از منطقه شش تهران است، هفت میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان اعلام شده؛ یعنی متری ۷۵ میلیون و ۷۸۱ هزار تومان. فروشنده در قسمت توضیحات رقم پیشنهادی خودش را زیر قیمت منطقه معرفی می‌کند، اما آخرین آمار‌های رسمی نشان می‌دهند متوسط قیمت مسکن در منطقه شش تهران که سهروردی بخشی از آن محسوب می‌شود، تقریبا متری ۷۱ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. واحدی که درباره آن صحبت می‌کنیم، ۲۲ سال قبل ساخته شده و باوجود داشتن امکاناتی مثل پارکینگ و آسانسور، نمی‌تواند مثل یک خانه نوساز یا تازه ساخت ارزش داشته باشد.
شهرک فردوس در تقسیم‌بندی‌های شهرداری تهران، جزو منطقه ۱۸ قرار می‌گیرد. یعنی جایی که محله‌های دیگری مثل یافت‌آباد و ... وجود دارد و بررسی‌های بانک مرکزی مشخص کرده اخیرا متوسط قیمت مسکن در این بخش شهر به‌عنوان ارزان‌ترین نقطه بازار مسکن تهران، متری ۳۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بوده است.
قیمت آپارتمان ۸۰ متری در منطقه ۱۸ با این اوصاف باید به‌شکل متوسط حول‌وحوش دو میلیارد و ۸۴۶ میلیون باشد و قاعدتا این عدد می‌تواند برای خانه‌های نوساز بیشتر باشد. با این حال قیمت آپارتمان ۸۲ متری در شهرک فردوس هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون یعنی متری ۹۸ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان تعیین شده است؛ عددی که طبق آمار‌های رسمی با متوسط قیمت مسکن در مناطق گران‌تری مثل پنج و شش برابری می‌کند.
متوسط قیمت مسکن در منطقه پنج که اتفاقا پرمعامله‌ترین محدوده بازار مسکن تهران معرفی شده، متری ۹۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان است. با این اوصاف ارزش یک خانه ۸۰ متری و دوخوابه در منطقه پنج تهران می‌تواند دوروبر هفت میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان باشد، اما فروشنده‌ای که ملک ۷۹ متری خودش را آگهی کرده، روی عدد متری ۱۳۹ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان دست گذاشته است.
قیمت آپارتمان ۷۹ متری که در سعادت‌آباد واقع شده و درباره آن حرف می‌زنیم؛ به‌این ترتیب دقیقا ۱۱ میلیارد اعلام شده و عمر بنا ۱۴ ساله واحد می‌تواند دلیلی دیگری بر غیرمنصفانه بودن عدد پیشنهادی فروشنده باشد.
آپارتمان ۷۲ متری دیگری با برچسب زیر قیمت در محدوده دریاچه چیتگر آگهی شده است. چقدر؟ چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان که معادل متری ۶۵ میلیون و ۲۷۷ هزار تومان است. واحدی که روی آن دست گذاشتیم از یک طرف ۱۵ سال قبل ساخته شده و از طرف دیگر از نعمت آسانسور هم محروم است. با این اوصاف نمی‌تواند نسبت به میانگین محدوده خودش ارزش بیشتری داشته باشد. در همین محدوده یعنی منطقه ۲۲ تهران که در غربی‌ترین نقطه شهر واقع شده، میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی به ۵۵ میلیون تومان نمی‌رسد و قیمت آپارتمان ۷۲ متری در منطقه ۲۲ به‌شکل متوسط کمتر از چهار میلیارد تخمین زده می‌شود.
منطقه ۱۱ تهران جزو مناطق مرکزی شهر است و آخرین آمار‌های رسمی متوسط قیمت مسکن در این بخش پایتخت را ۵۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مشخص کرده است. کسی که در این بخش شهر دنبال خرید آپارتمان ۷۰ متری است، باید با بودجه‌ای معادل سه میلیارد و ۸۳۶ میلیون وارد بازار شود، اما فروشنده‌های در منطقه ۱۱ بابت آپارتمان ۶۸ متری، رقم بیشتری درخواست کرده و اعتقاد دارد، رقم پیشنهادی کمتری نسبت به منطقه درنظر گرفته است.
قیمت آپارتمانی که درباره آن صحبت می‌کنیم سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تعیین شده که به‌شکل جزیی از متوسط ارقام پیشنهادی بقیه فروشنده‌ها بیشتر است. نبود پارکینگ در ساختمان ایراد اول این واحد به‌شمار می‌رود عمر بنا ۱۹ ساله ساختمان هم باعث می‌شود نسبت به اغلب گزینه‌های مشابه ارزش کمتری داشته باشد.
قیمت آپارتمان‌های پیشنهادی زیر قیمت
محدوده متراژ امکانات عمربنا قیمت پیشنهادی ارزش هر متر متوسط قیمت محدوده
سهروردی (منطقه شش) 96 متر فول‌امکانات 22 سال هفت میلیارد و 275 میلیون 75 میلیون و 781 هزار تومان 71 میلیون و  60 هزار تومان
شهرک فردوس (منطقه 18) 80 متر فول‌امکانات 10 سال هشت میلیارد و 100 میلیون 98 میلیون و 780 هزار تومن 35 میلیون و 580 هزار تومان
سعادت‌آباد (منطقه پنج) 79 متر فول‌امکانات 14 سال 11 میلیارد 139 میلیون و 240 هزار تومان 91 میلیون و 80 هزار  تومان
دریاچه چیتگر (منطقه 22) 72 متر پارکینگ و انباری 15 سال چهار میلیارد و 700 میلیون 65 میلیون و 277 هزار تومان 54 میلیون و 650 هزار تومان
خیابان آذربایجان (منطقه 11) 68 متر آسانسور و انباری 19 سال سه میلیارد و 900 میلیون 57 میلیون و 352 هزار تومان 54 میلیون و 800 هزار تومان
انتهای پیام/.
https://asrgomrok.ir/vdch.6nwt23nkmftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما