plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴

بازگشت پله‌ای دلار از قله

روز گذشته (دوشنبه ۱۶ بهمن ماه) روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود.
بازگشت پله‌ای دلار از قله
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر گمرک، قیمت اسکناس آمریکایی برای سومین روز متوالی کاهشی ثبت شد. بررسی‌های به عمل آمده از فضای معاملات ارزی تهران گویای آن است که بازار همچنان در حال تخلیه هیجانات خود است.
به گزارش دنیای اقتصاد، برخی از فعالان بازار معتقدند که قانون جدید سود سپرده عامل مهمی در جهت کاهش تعداد متقاضیان در بازار است. چرا که ریسک سرمایه‌گذاری در بازار پول بسیار کمتر از معاملات ارزی است و علاوه بر آن بازدهی نرخ ارز در سال جاری نیز چندان چشمگیر نبوده است. در این میان محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در نشست روز یکشنبه خود مجددا از تلاش برای راه‌اندازی بازار فوروارد ارزی سخن به میان آورد و هدف نخست بازارساز را معاملات سلف یک ماهه بیان کرد. در سال جاری و همچنین ماه‌های انتهایی سال گذشته، مقامات مسوول بانک مرکزی بار‌ها از تلاش برای ابزار‌سازی در بازار ارز کشور سخن به میان آوردند.
حال به نظر می‌رسد پس از اوراق مرابحه ارزی که مختص متقاضیان کلان بود، نوبت به عملیاتی شدن بازار سلف ارزی رسیده که پیش‌بینی می‌شود این بازار در حجم‌های خرد نیز پذیرای متقاضیان باشد. به عقیده بسیاری از فعالان اقتصادی راه‌اندازی چنین بازاری می‌تواند تاثیر چشمگیری بر پیش‌بینی‌پذیر شدن نرخ ارز در کشور داشته باشد که این امر گام بزرگی در جهت بهبود فضای کسب‌وکار کشور است. در نهایت نرخ هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات عصر روز گذشته با حدود ۸۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین معامله شد.
کاهش دلار معاملات غیررسمی
دیروز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. قیمت دلار آزاد که در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته در حال قله‌نوردی بود، در بازار هفته سوم بهمن ماه دچار افت دمای شدید شد به صورتی که در ۳ روز گذشته قیمت دلار آزاد مجموعا حدود ۴ هزار تومان کاهش یافت. هر برگ از این اسکناس آمریکای که در بازار روز یکشنبه با حدود هزار و ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه قرار گرفته بود، در بازار صبح روز گذشته فعالیت خود را با حدود ۲۵۰ تومان کاهش آغاز کرد. با افزایش حجم معاملات در بازار دیروز کمبود تقاضا مجددا نمایان شد و نرخ دلار افت دیگری را تجربه کرد. در واپسین معاملات نقدی روز گذشته هر برگ اسکناس آمریکایی با افت قیمت ۸۰۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین معامله شد.
سکه آماده بازگشت به کانال ۳۰
افت نرخ ارز در معاملات بازار سکه روز گذشته نیز بازتاب شد. قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته با حدود ۶۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۳۱ میلیون تومان رسید. نیم و ربع سکه نیز با افت قیمت‌هایی ۴۰۰ و ۲۵۰ هزار تومان به ترتیب در ارقام ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شدند.
بازگشت پله‌ای دلار از قله///
انتهای پیام/.
https://asrgomrok.ir/vdcd.90n2yt0osa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما