plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱

پیش پرده تورم اردیبهشت

روز گذشته، سخنگوی اقتصادی دولت در یک نشست خبری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در یکی از شبکه‌های اجتماعی از کاهش یک واحد درصدی تورم اردیبهشت نسبت به فروردین‌ماه خبر دادند. به نظر می‌رسد که منظور مسوولان، افت تورم ماهانه است و در نتیجه تورم ماهانه از رقم ۷/ ۳درصد در فروردین ماه به سطح ۷/ ۲درصد در اردیبهشت‌ماه رسیده است. با فرض صحیح بودن این گزاره، محاسبات نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه در ماه دوم با کاهش یک‌واحد درصدی به ۵/ ۵۴درصد رسیده و نرخ تورم متوسط سطح ۱/ ۴۹درصد را به ثبت رسانده است.
پیش پرده تورم اردیبهشت
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر گمرک، روز گذشته وزیر اقتصاد اعلام کرد تورم در اردیبهشت‌ماه نسبت به فروردین‌ماه یک درصد کمتر شده است. رقمی که در فروردین نیز نسبت به اسفند یک‌درصد کمتر بوده است. با توجه به این آمار می‌توان دریافت که رقم تورم ماهانه در اردیبهشت‌ماه 7/ 2درصد خواهد بود. مطابق با این آمار تورم نقطه‌به‌نقطه 5/ 54‌درصد می‌رسد که این رقم نیز نسبت به تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین‌ماه یک واحد درصد کمتر خواهد بود.
پیش پرده تورم اردیبهشت

به گزارش دنیای اقتصاد، از سوی دیگر، تورم متوسط نیز در اردیبهشت‌ماه به 1/ 49درصد خواهد رسید. البته این آمارها بر اساس صحبت‌های روز گذشته وزیر ارائه شده و هنوز مرکز آمار ایران گزارش شاخص‌بهای مصرف‌کننده را منتشر نکرده است. اما این آمارها تایید می‌کند تورم نقطه‌به‌نقطه که در فروردین‌ماه سال جاری به قله 10 سال اخیر رسیده بود، در اردیبهشت‌ماه یک پله پایین‌تر خواهد آمد و این امیدواری وجود دارد که این روند در ماه‌های آینده نیز تداوم یابد. این گزارش بر اساس آمارهای ارائه‌شده توسط وزیر اقتصاد در نشست خبری ارائه شده است. از طرفی داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در یک پیام توییتری، آمارهای روز گذشته وزیر اقتصاد را تایید کرد و همچنین از کاهش 6/ 4واحد درصدی شاخص قیمت سبزیجات و حبوبات در اردیبهشت‌ماه خبر داد.
تورم ماهانه اردیبهشت، 7/ 2درصد
روز گذشته، احسان خاندوزی در نشست خبری اعلام کرد که نرخ تورم، در فروردین‌ماه نسبت به اسفندماه یک درصد کاهش یافته است. همچنین به گفته او، نرخ تورم اردیبهشت نسبت به فروردین نیز یک‌درصد کاهش پیدا کرده است. البته او اعلام نکرد منظور از کاهش نرخ تورم، کدام نوع از انواع تورم ماهانه، نقطه‌به‌نقطه یا متوسط بوده است. اما بررسی‌های گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده فروردین حاکی از آن است که تنها تورم ماهانه یک واحد درصد کاهش یافته و تورم نقطه‌به‌نقطه و متوسط نیز افزایشی بوده است. بنابراین رمزگشایی از حرف‌های خاندوزی نشان می‌دهد تورم ماهانه اردیبهشت به رقم 7/ 2درصد رسیده است. اگر این رقم را ملاک تورم ماهانه بگیریم، می‌توان تورم نقطه‌به‌نقطه و متوسط را نیز در ماه اردیبهشت محاسبه کرد.
مطابق این بررسی‌ها با ارائه این ارقام و در نظر گرفتن تورم ماهانه 7/ 2درصدی، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه اردیبهشت به رقم حدود 4/ 185 می‌رسد. این شاخص بر اساس سال پایه 1400 به‌روز شده است. مرکز آمار ایران، پیش از به‌روز کردن آمار با سال پایه جدید، گزارش شاخص‌بهای مصرف‌کننده در روز نخست هر ماه گزارش شاخص‌ بهای مصرف‌کننده را به‌روز می‌کرد، اما تا روز گذشته آمارهای شاخص بهای مصرف‌کننده منتشر نشده و به همین دلیل «دنیای اقتصاد» بر اساس صحبت‌های وزیر اقتصاد، پیش‌پرده‌ای از گزارش تورم نقطه‌به‌نقطه و متوسط را به تصویر کشیده است.
تورم نقطه‌به‌نقطه؛ 5/ 54درصد
اگر تورم ماهانه یک واحد درصد در اردیبهشت کاهش یافته باشد و به رقم 7/ 2درصد برسد، در نتیجه می‌توان محاسبه کرد که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز به رقم 5/ 54درصد خواهد رسید. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه، تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال قبل را در نظر می‌گیرد و مقایسه می‌کند که در این بازه زمانی، شاخص بهای مصرف‌کننده به چه میزان رشد کرده است. پیش‌تر مرکز آمار ایران اعلام کرده بود نرخ تورم در فروردین‌ماه به سطح قله 5/ 55درصدی رسیده است. بنابراین با برآورد آمار تورم اردیبهشت‌ماه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه یک پله پایین‌تر آمده است.
اگر تورم ماهانه در خرداد‌ماه نیز زیر 3‌درصد اعلام شود، روند نزولی تورم نقطه‌به‌نقطه ادامه خواهد داشت. نرخ تورم برای پایان سال جاری حدود 40درصد هدف‌گذاری شده و نیاز است برای تحقق این هدف، از سطح نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه حدود 15 واحد درصد کمتر شود. بررسی‌ها حاکی از آن است که از نیمه دهه اخیر نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه هیچ‌گاه کمتر از 8/ 19درصد نبوده است.
تورم متوسط: 1/ 49 درصد
اگرچه به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن تورم ماهانه 7/ 2درصدی، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مسیر کاهشی قدم بگذارد، اما طبق محاسبات، نرخ تورم متوسط افزایشی خواهد بود و به رقم 1/ 49درصد افزایش خواهد یافت. این رقم در فروردین‌ماه 6/ 47 درصد گزارش شده بود. بنابراین آمارها حاکی از آن است که تورم متوسط به نزدیکی سطح 50درصد رسیده و احتمال دارد این رقم در ماه‌های آینده از این سطح عبور کند. تورم متوسط، تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در 12 ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری را نسبت به 12 ماه منتهی به اردیبهشت سال قبل در نظر می‌گیرد و نسبت به تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه از حافظه بیشتری برخوردار است، اما تورم نقطه‌به‌نقطه و ماهانه، رویدادهای جدید شاخص را بهتر نشان می‌دهند و در بسیاری از سیاستگذاری‌ها به تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه نگاه می‌شود.
انتهای پیام/.
https://asrgomrok.ir/vdci.waqct1avvbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما