plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹

راه‌اندازی «میکروهتل» در ایران

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری از فراهم شدن امکان راه‌اندازی میکروهتل در ایران خبر داد.
راه‌اندازی «میکروهتل» در ایران
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر گمرک، اسماعیل برات درباره راه‌اندازی میکروهتل‌ در ایران اظهار کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصمم است در توسعه این صنعت با رویکرد مدرن‌سازی گردشگری، فضا را برای فعالیت بخش خصوصی با استفاده از دانش روز و بهره‌گیری از ابزارهای جدید و مدرن فراهم کند. البته مدرن‌سازی گردشگری دارای ابعاد و سطوح مختلفی است، لیکن آنچه مد نظر ماست ایجاد شرایط و بستر لازم برای توسعه طرح‌های خلاقانه و منحصربه‌فرد و متناسب با نیاز امروز است. البته این امر همانند سایر فعالیت‌های گردشگری باید با تمرکز بر توسعه پایدار و عدم آسیب به محیط زیست انجام شود.
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره ماهیت میکروهتل‌ها، گفت: گردشگری همانند سایر صنایع به سرعت در حال تکاپو و تکامل است. میکروهتل هم یکی از دستاوردهای تکنولوژی در حوزه اقامت است. میکروهتل‌ها فضاهای اقامتی با ابعاد کوچک و سازه منحصر به فرد با معماری جذاب و لوکس هستند. فضای آن‌ها به نحوی طراحی می‌شود که از امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات به مسافران برخوردار بوده و پیاده‌سازی آن در مجموعه‌های گردشگری نظیر مجتمع‌های بین‌راهی، محوطه‌های گردشگری، فرودگاه‌ها، و پایانه‌های مسافری که بنا به شرایط خاص منطقه امکان ایجاد سازه ثابت وجود ندارد، تا حد قابل توجهی می‌تواند پاسخگوی نیازهای اقامتی گردشگران باشد.  
او در گفت‌وگو با ایسنا درباره اقدامات صورت گرفته اظهار کرد: در دنیا میکروهتل‌ها از تنوع برخوردارند، اما در ایران، ما با توجه به فرهنگ، سنت و عرف حاکم بر کشور، ممکن است همه آن‌ها مناسب نباشد، بنابراین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه به درخواست‌های بخش خصوصی، این امکان را فراهم کرده و در حال حاضر امکان صدور مجوز بهره‌برداری با تاکید بر «مکان‌محور بودنِ» این‌گونه پروژه ها در بستر سامانه «جانا» ایجاد شده است. 
برات همچنین گفت: با توجه به جدید بودن این طرح، در حال حاضر امکان صدور پروانه فعالیت فراهم شده، اما در صورت استقبال از آن، ضوابط فنی و ارزیابی برای میکروهتل‌ها تدوین خواهد شد. با این وجود، به مانند سایر واحدهای اقامتی، رعایت اصول کلی و فراهم بودن شرایط مطلوبِ ارائه خدمات به مهمانان و مسافران ضروری است؛ لذا پیش‌بینی حریم اقامتی و تأمین امنیت کامل مسافران، رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی، تأمین سرویس بهداشتی و حمام، سیستم سرمایشی و گرمایشی، فرآیند پذیرش مسافر و خانه‌داری از جمله حداقل مواردی است که در ایجاد این‌گونه تاسیسات توجه به آن‌ها الزامی است.
نمونه‌ای از میکروهتل‌ها
 میکرو هتل‌ها اینگونه تعریف شده‌اند: مکان اقامتی که مبلمان بوده و دارای امکانات رفاهی با کیفیت بالا در اتاقی با نصف متراژ یک اتاق معمولی هتل است. این اتاق‌های کوچک، اما کاملاً کاربردی، گزینه‌ای مقرون به صرفه برای مسافران تجاری و تفریحی در مناطق شهری پرتراکم هستند. طراحی هوشمند این هتل‌ها، با دیجیتالی کردن اتاق‌ها ترکیب شده، که به مهمانان اجازه می‌دهد نور و دما را از طریق برنامه‌های تلفن همراه مدیریت کنند.
انتهای پیام/.
https://asrgomrok.ir/vdcd.z092yt0xoa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما